Mahmuthan TAŞER

Mahmuthan TAŞER


Maktu Mesai Zabıtaya Hak Mı!!


 

Değerli meslektaşlarım ülkemizin en köklü teşkilatlarından birinin mensubu olmanın mutluluğunu her zaman dile getirmekteyim. Ülkemize ve topluma sunduğumuz katkı sorunlarımıza bir dirhem merhem olsa da, ülkemiz genelinde son zamanlarda yorulan mesai arkadaşlarımızın (Yoğun çalışma süreleri, yoğun iş yükü ve stresi, yapılan görev nedeniyle hakaret-darp-yaralanmalara yoğun maruz kalma, Ehliyet ve liyakat kuralının uygulanmaması, mesleki veya kadro karşılığının bulunmaması vb.) nedenlerle meslektaşlarımızın zabıta teşkilatından ayrılarak sivil kadroya geçişi çoğalmaktadır.
Maktu Mesai Zabıtaya Hak Mı!!
Peki yakın zamana kadar bir çok sivil memur zabıta olmak için yoğun diplomasi harcarken şimdi neden tersi bir durum söz konusu. Neden zabıta teşkilatının sayısı her geçen gün azalmaktadır.

Çünkü yukarıda saydığım sorunları, Devlet yöneticilerine doğru cümleler kurarak aktarabilecek sendika yöneticilerimizin artık mevcudiyetlerinin azalmasıdır. Artık büyük emek, gayret ve zahmetlerle kurulan sendikamızın mihenk taşları olan ve kazanımlarımızın çoğunda emekleri olan eski kurucu başkanlarımız ve üyelerimizin olmamasıdır.

Şöyle izah edeyim Ülkemizde 2019 yılı için kamu kurumlarında ve özel sektörde çalışan tüm kesimlere enflasyon oranında (ortalama %25) zam yapılıyor veya yapılan fiyat artışları ortada iken zabıta ve itfaiyeye bu artışın 3/1 oranında %8 artış yapılmasının gerekçesi nedir. Üstelik teşkilatımızın temel sorunlarından biri olarak gördüğümüz maktu mesailerimize günün gereklerine uygun bir artış bekliyorken.

Peki bizi temsil etmeleri için görevlendirdiğimiz sendika yöneticileri ’gece-gündüz, bayram-seyran, hafta sonu demeden çalışarak elde etmek zorunda olduğumuz’’ maktu mesailerimiz konuşuluyor iken neyle meşgul oluyorlardı. Veya Hafazanallah sendikacılarımız olmasaydı bundan kötüsü ne olurdu.

Değerli meslektaşlarım ayrıca aşağıdaki tabloyu inceleyerek varsa hatam lütfen düzeltin….

30 yıl birlikte görev yaptığımız sivil memur ile emekli olduğumuzda ikimizde eşit miktarda ikramiye ve emekli maaşı alacağız.

Sivil memur 30 yılda yaklaşık 7.350 gün mesai yapıyorken,

Zabıta memuru ise çalıştığı zaman dilimine göre 30 yılda 9.000 gün mesai yapmış olacaktır.

Ayrıca zabıta memuru fazladan çalışarak aldığı maktu mesaisinin 110 tl.sini aylık vergi olarak ödeyecektir. Sadece 2019 yılını baz alıp 30 yıl üzerinden hesapladığımızda maktu mesai nedeniyle ödeyeceğimiz tutar 39.600 tl. olacaktır.

Yine Maktu mesai nedeniyle % 20 ve 27’lik dilimlere girmemiz hızlandığı için kesintimiz daha fazla olacaktır. Net olmamakla birlikte 30 yılda en az 15.000 tl.de bu tutar olacaktır. Topladığımızda toplamda sivil bir memurdan en az 55.000 tl. fazla bir ödeme yapmış olacağız. ( Cümlelerimle sakın sivil memur arkadaşlarımın çok fazla aldığı anlaşılmasın)

Yani 30 yıl birlikte çalıştığımız sivil bir memurdan (%20) 1.650 gün fazla çalışmamıza ve ondan 55.000 tl. daha fazla vergi ödememize rağmen aynı şartlarda emekli olacağız.

Sizce bu matematik sorusunu çözmek için hangi eğitimi almak gereklidir!

Değerli meslektaşlarım en son bir sendika seçiminde başka bir ilçede görevli meslektaşımın, zabıta teşkilatına en ufak bir katkısı olmayan sendika yöneticisi olan kendi amirini tekrar sendika yöneticisi yapmak ve ona bir imtiyaz sağlamak için harcadığı gayretini ve gözlerindeki o ışıltıyı görünce teşkilatımızın önündeki en büyük engelin yine bizler olduğunu anladım. Ne zaman bireysel beklentilerimizin önüne ülkemiz ve teşkilatımızı koyarsak o zaman hak ettiklerimizi alacağız.

Ayrıca mevcut sendika şube başkan ve yöneticileri seçilmek için harcadıkları eforun %10’unu haklarımızı ve kazanımlarımızı savunmak için harcasalardı, bizler bu konuları konuşmuyor olacaktık.

Saygılarımla
Mahmuthan TAŞERYazarın Diğer Yazıları